Főzési tanácsok
Eredetvédett pálinkafajták
A pálinkafajták között megtalálhatóak olyanok is, amelyek egyes földrajzi területekhez kötődnek, mivel a gyümölcsfajta kiemelkedően alkalmas a termesztésre. Ezeken a tájakon több évszázada készítenek pálinkát, ezért külön pálinkafajtaként azonosítjuk őket, a pálinkatörvény is sokkal szigorúbb követelményeket fogalmaz meg velük kapcsolatban. Lássuk is ezeket az eredetvédett pálinkafajtákat!
A mai napig nyolc ilyen pálinkát ismerünk, az első öt a felsorolásban nemzetközi eredetvédelmet is élvez.
- A Szatmári szilvapálinka: régóta a Szatmár-Beregi táj pálinkája
- Kecskeméti barackpálinka: Kecskeméten és környékén termesztett kajszibarackból készítik, az elkészült italból nagyon jól kiérezhető a gyümölcs illata és íze.
- Békési szilvapálinka: a Körösök völgyében termesztett vörös szilvából készül kisüsti pálinkafőzéssel. Fahordókban érlelik, ezért különleges színe és íze lesz a párlatnak.
- Szabolcsi almapálinka: a réz kisüstön való lepárlás friss gyümölcs ízű és illatú pálinkát eredményez
- Gönci barackpálinka: a gönci magyar kajszibarackból készített ital általában erős illatú és tömény ízű, ami megkülönbözteti más régiók barackpálinkáitól.
- Újfehértói meggypálinka: az Újfehértói eredetmegjelölést kizárólag Újfehértói fürtös és Debreceni bőtermő fajták használhatók. Klasszikus, átlátszó színű gyümölcspálinka, amelynek különlegességét a cefrébe kerülő magtöret adja. Ízvilágában a marcipános-mandulás ízvilágot képviseli.
- Göcseji körtepálinka: ennek az italnak a sajátossága, hogy biztosítják az utóérését a gyümölcsöknek, míg a többi pálinka esetében a friss gyümölcsöt azonnal feldolgozzák. A lepárlás és finomítás kisüsti lepárlással történik.
- Pannonhalmi törkölypálinka: ez a pálinka kizárólag a pannonhalmi borrégió fehérszőlőjéből készíthető, ez lehet Irsai Olivér, zenit, rajnai rizling, cserszegi fűszeres fajta.
A Hazai Pálinka főzőivel és kiegészítőivel elkészíthetőek az eredetvédett pálinkák is, szerezd be tőlünk a szükséges eszközöket a főzéshez!